W zawodowym życiu wielu fizjoterapeutów nadchodzi w końcu taki moment, w którym zaczynają się rozważania pod tytułem: a może to jest ta chwila, w której dobrze byłoby otworzyć własny gabinet fizjoterapeutyczny? Oczywiście tym rozważaniom towarzyszy mnóstwo pytań pobocznych. Jednym z nieodłącznych jest: jakie wyposażenie do gabinetu fizjoterapii wybrać, aby jak najlepiej pomagać swoim pacjentom w dojściu do pełni zdrowia?

Wcześniej należy oczywiście znaleźć odpowiedni lokal, co wcale nie jest takie proste, bo jest obwarowane szeregiem wymagań stawianych nam przez SANEPID, ale to jest zagadnienie na zupełnie inny temat. W tym tekście skupimy się na kolejnym etapie po znalezieniu wymarzonego miejsca, czyli profesjonalnym wyposażeniu.

Kozetka - serce gabinetu

Stół rehabilitacyjny, bardzo często nazywany przez pacjentów kozetką, to centralne miejsce każdego gabinetu fizjoterapeutycznego. Dlatego to właśnie od niego powinniśmy zacząć kompletowanie sprzętu. Cztery funkcje, które bezsprzecznie musi posiadać profesjonalny stół są następujące:

- wygodny dla pacjenta,
- wygodny dla fizjoterapeuty,
- trwały,
- niezawodny.

To właśnie na te atrybuty powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, gdy szukamy idealnej kozetki do naszego gabinetu. Jednocześnie nie możemy zamykać się tylko w tym czteroelementowym kręgu. W kolejnym etapie rozważań zakupowych warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które ułatwią nam codzienną pracę z pacjentami. Wśród nich warto wyróżnić:

- możliwość elektrycznej regulacji wysokości
- uchylny zagłówek
- trwałość tapicerki

Rynek urządzeń medycznych na świecie rozwija się w ekspresowym tempie. Również w Polsce nie brakuje firm, które posiadają obfite wyposażenie do gabinetu fizjoterapii. Dzięki temu zakup idealnego stołu rehabilitacyjnego do naszego wymarzonego gabinetu nie powinien generować większych problemów. Pamiętajmy tylko, aby dobrać go idealnie do swoich potrzeb.

Sprawdź, jak przeprowadzić idealny wywiad z pacjentem.

Jaki sprzęt do gabinetu fizjoterapii jest jeszcze potrzebny?

Wybraliśmy już odpowiedni stół rehabilitacyjny, więc spokojnie możemy myśleć o kolejnych sprzętach i akcesoriach. Tutaj nasz wybór jest uzależniony głównie od rodzaju wykonywanych usług fizjoterapeutycznych. Inne sprzęty będą potrzebne fizjoterapeutom specjalizującym się w elektroterapii, laseroterapii, magnetoterapii, inne tym, którzy korzystają z technik światłoleczniczych i ciepłoleczniczych, a jeszcze inne specjalistom od kinezyterapii czy hydroterapii.

Niemniej są takie akcesoria, które przydadzą się w każdym profesjonalnym gabinecie fizjoterapeutycznym, niezależnie od wykonywanych w nim usług. W tym zbiorze znajdują się wszelkie maty, materace, drabinki rehabilitacyjne, taśmy czy piłki. Ich zakup, tak jak w każdym przypadku, również powinniśmy uzależnić od indywidualnych potrzeb. Kupowanie rzeczy, które nam się nie przydadzą nie ma najmniejszego sensu.

Wyposażenie gabinetu fizjoterapii, sprzęt do gabinetu fizjoterapii

W gabinecie jak w domu

Jeszcze często niedocenianym, ale z każdym dniem coraz ważniejszym elementem gabinetu fizjoterapeutycznego jest jego wystrój. Gdy remontujemy lub urządzamy mieszkanie czy dom, przywiązujemy ogromną wagę do dodatków, które ocieplają wnętrze. Warto o nich pamiętać również o własnym wyposażaniu  gabinetu do fizjoterapii. Ładne meble i efektowna roślinność pozwolą naszym pacjentom poczuć się w gabinecie jak u siebie w domu. W takich okolicznościach zdecydowanie łatwiej budować więź z pacjentem czy zmobilizować go do wytężonej pracy w trakcie rehabilitacji.

Bardzo ciekawym przykładem jest pewien gabinet dentystyczny w Poznaniu, który swoje wnętrze urządził na kształt domowego. Pacjenci udający się w to miejsce bardzo doceniają ten pomysł. Mają poczucie jakby byli w gościach u znajomych, a nie podczas wizyty u stomatologa. Niby detal, ale jakże istotny i potrafiący zmienić optykę odbiorcy. Zresztą powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” nie wzięło się znikąd.

Sprawdź, jak wygląda prowadzenie dokumentacji medycznej

Czy to wszystko?

Istotnym elementem wyposażenia do gabinetu fizjoterapii jest program dla fizjoterapeuty, dzięki któremu fizjo w prosty i szybki sposób mogą zarządzać dokumentacją swoich pacjentów oraz prowadzić przejrzysty kalendarz wizyt. Najlepszym rozwiązaniem do fizjo jest aplikacja RSQ Physio. Sprawdź szerokie możliwości naszego programu!

Zarejestruj się do RSQ Physio!