Aktualizacje aplikacji
5.1.2019

Podsumowanie roku

• Czas czytania:
6
min

Cześć, Fizjo! Trudno uwierzyć, że minął kolejny rok. Był to dla nas czas pełen pomysłów i owocnej pracy! Udało nam się wiele zrobić. Bardzo dziękujemy Wam za obecność i udział w tworzeniu tego niezwykłego projektu. Początek nowego roku to dobry moment na krótkie podsumowanie i przedstawienie naszych planów na przyszłość! Miłej lektury!

A long time ago in another galaxy far far away…

Na pomysł wsparcia fizjoterapii wpadliśmy z początkiem 2016 roku. Rozmowy i wywiady szybko pokazały, że potrzeba stworzenia fizjoterapeutycznych narzędzi informatycznych jest bardzo duża. Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty weszła przecież w życie, a na horyzoncie nie było widać projektu, który odpowiadałby, choć w pewnym stopniu, nowym wymaganiom.

Prace koncepcyjne rozpoczęliśmy w lutym. Podczas licznych spotkań z fizjoterapeutami, prawnikami i projektantami stworzyliśmy aplikację RSQ Physio. Pierwsza, testowa wersja trafiła w ręce użytkowników w październiku 2016. Od tego momentu bez przerwy pracujemy nad jej rozwojem i nowymi funkcjami.

W tym krótkim podsumowaniu pokażemy Ci, jak RSQ Physio zmieniało się przez ostatnich 12 miesięcy. Opowiemy, jak z prostej aplikacji na tablety, wspierającej jednoosobowe gabinety, krok po kroku stawało się kompletnym systemem wsparcia przychodni, którym jest dzisiaj.

Eksport dokumentacji medycznej do PDF

Zaraz po wydaniu aplikacji zabraliśmy się za najbardziej oczekiwane funkcje, które nie znalazły się w wersji testowej. Możliwość wydrukowania dokumentacji medycznej jest potrzebą oczywistą, której uzasadnienia nie trzeba nawet opisywać. Dodamy jedynie na marginesie, że jest to także bezwzględny wymóg ustawowy w stosunku do elektronicznej dokumentacji medycznej.

Chwilę zastanawialiśmy się jak odpowiedzieć na tę potrzebą w RSQ Physio. Ostatecznie uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wyeksportowanie wybranej dokumentacji do pdf i automatyczne jej wysłanie przy pomocy poczty elektronicznej. W ten sposób wprowadziliśmy także możliwość przekazania pacjentowi historii choroby w formie elektronicznej. Nowa opcja pojawiła się w aplikacji 1 marca!

Powiadomienia SMS

Wszyscy Fizjo, z którymi rozmawialiśmy na wczesnym etapie prac byli zgodni, że aplikacja powinna koniecznie wysyłać SMSy z przypomnieniem o nadchodzących wizytach. Mało tego, w naszych ankietach fizjoterapeuci wskazywali, że jest to najważniejsza funkcja profesjonalnego oprogramowania.

Nic dziwnego - pacjenci-widmo dość często nie pojawiają się na umówionych wizytach. To z kolei przekłada się na wymierne straty finansowe. Nowa funkcja została dodana do aplikacji podczas aktualizacji pierwszego marca. Od tego dnia każdy pacjent dostaje na swój telefon powiadomienie na 24 godziny przed planowana wizytą, a także w przypadku jej odwołania.

Załączniki w dokumentacji medycznej

Praktycznie w każdym telefonie fizjoterapeuty czy ortopedy znajdziemy zdjęcia z pracy. Fotografie z wakacji przeplatają się ze skomplikowanymi złamaniami, dalej jakieś urodziny, aż w końcu trafiamy na uwiecznione efekty rehabilitacji jednego z pacjentów. Ciężko się dziwić. Telefon jest zawsze pod ręką, a zdjęcie stanowi bardzo dobre uzupełnienie dokumentacji. Problem w tym, że poszczególne obrazy ciężko jest odnaleźć w gąszczu wyjazdów i spotkań rodzinnych. Rzadko też trafiają one do dokumentacji znajdując stałe miejsce w czeluściach smartfonów.

Zaadresowaliśmy ten obszar w RSQ Physio. Każdą historię choroby można uzupełnić załącznikiem. Zdjęcie jest na stałe przyporządkowane do cyklu leczenia i wizyty. Dzięki temu jest do dyspozycji w odpowiednim kontekście. Zdjęcie można wykonać bezpośrednio z aplikacji zainstalowanej na tablecie lub smartfonie, co pozwala na dodanie załącznika bez opuszczania aplikacji.

Wydanie wersji przeglądarkowej

Do końca lutego RSQ Physio pozostawało rozwiązaniem przeznaczonym dla użytkowników tabletów. W międzyczasie powstawała wersją na przeglądarki internetowe. Udało nam się zakończyć prace z pierwszym marca. RSQ Physio trafiło tego dnia w ręce użytkowników komputerów.

Wieloosobowe zespoły

Testowa wersja aplikacji została zaprojektowana z myślą o jednoosobowym gabinecie. Szybko zaczęły do nas napływać pytania o możliwość współpracy w większych zespołach. Mechanizm udzielania dostępów zaproszonym do organizacji osobom trafił do Waszych rąk w czerwcu.

Od tego momentu użytkownik może zaprosić do swojej placówki innych fizjoterapeutów, dzielić z nimi bazę pacjentów, wspólnie prowadzić poszczególne przypadki i sprawdzić grafik pracy swoich kolegów z poziomu aplikacji!

Edycja zakończonych wizyt zgodna z prawem

RSQ Physio działa w zgodzie z obowiązującym prawem. To jeden z naszych priorytetów. Unikalną cechą aplikacji jest ułożenie procesów tak, aby ochronić użytkownika przed działaniem, które może okazać się nieprzepisowe. Takie rozwiązanie udało nam się wprowadzić w zakresie poprawiania błędów w dokumentacji medycznej.

Wielokrotnie otrzymywaliśmy od Was pytania: dlaczego po zakończeniu wizyty nie mogę nic zmienić w historii choroby? Odpowiedź jest prosta – niestety jest to niezgodne z prawem. Ustawodawca wprowadził jednak tylną furtkę, która można zastosować w przypadku oczywistej pomyłki. Przy modyfikacji historii choroby zawsze należy podać jej datę, imię i nazwisko osoby, która wprowadza zmianę i wskazać szczegółowe uzasadnienie. Odwzorowaliśmy ten mechanizm w aplikacji, tak aby każdy użytkownik mógł mieć pewność, że wprowadzone przez niego poprawki będą zamieszczone w dokumentacji zgodnie z przepisami.

Wersja na smartfony

Stworzenie aplikacji RSQ Physio na telefony nie było naszym pomysłem od samego od początku. Wydawało nam się, że zmieszczenie systemu do prowadzenia dokumentacji medycznej na niewielkim ekranie telefonu z zachowaniem tak bardzo pożądanej przez nas przejrzystości nie będzie możliwe. Nasi użytkownicy nie dali za wygraną i cały czas dopytywali jednak, czy istnieje szansa, żeby pewnego dnia mogli skorzystać z RSQ Physio na telefonie.

Pierwsze projekty wyszły bardzo obiecująco, a fizjoterapeuci entuzjastycznie zareagowali na nasze pomysły. Szóstego sierpnia apka znalazła się na App Store, a osiemnastego na Google Play. Z aplikacji na urządzeniach mobilnych korzysta teraz praktycznie połowa użytkowników systemu!

Tworzenie własnej bazy badań i testów

Pierwsza wersja RSQ Physio powstała z myślą o fizjoterapeutach specjalizujących się w ortopedii. Niestety fizjoterapeuci innych specjalności nie mogli z niego w pełni skorzystać.

Wzięliśmy sobie do serca uwagi użytkowników. Wiele osób pracuje w nieszablonowy sposób. Każda praktyka ma swoją indywidualna specyfikę - niepowtarzalny, wypracowany przez lata rytm i styl pracy. Dodana 6 października opcja tworzenia własnej bazy badań i testów sprawiła, że aplikacja stała się w pełni elastyczna. Od tego momentu odpowiada na potrzeby każdego fizjoterapeuty, nieleżenie od jego specjalizacji i specyfiki pracy.

RSQ Clinic

Końcówka 2018 roku to początek kompleksowego systemu wsparcia przychodni. Po kilku miesiącach wytężonej pracy do naszego portfolio trafiła aplikacja RSQ Clinic. W połączeniu z RSQ Physio stanowi odpowiedź na potrzeby większych podmiotów – tych, które oprócz fizjoterapeutów zatrudniają także pracowników administracji i rejestracji medycznej.

Dzięki nowemu narzędziu można połączyć pojedyncze aplikacje fizjoterapeutów tworząc intuicyjnie komunikujący się system. W aplikacji możliwe jest prowadzenie terminarzy dla całego zespołu i zarządzanie bazą pacjentów oraz użytkowników. Dlaczego zdecydowaliśmy się rozdzielić narzędzia administracyjne od medycznych?

Widzieliśmy już dziesiątki programów, które starają się jednocześnie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich pracowników jednostki medycznej, bez rozróżnienia na funkcjonalności i dostępy do przyporządkowanych różnym profesjom obszarów. Efekt jest straszny. Po dwutygodniowym szkoleniu pracownik medyczny nadal nie wie, jak rozpocząć wizytę, a rejestratorzy błądzą bez celu szukając terminarzy. Ochrona danych osobowych i zdrowotnych w tak wielkich systemach to fikcja.

Dwa komunikujące się narzędzia tworzące spójny ekosystem to wyjście naprzeciw wszystkim użytkownikom, których czas jest zbyt cenny, aby zajmowali się obsługą i opanowywaniem nadmiernie rozbudowanych narzędzi informatycznych. To także troska o wrażliwe dane Twoich pacjentów, do których dostęp będą mieli wyłącznie pracownicy medyczni.

Podsumowanie i plany

Mamy także noworoczne postanowienia. System cały czas będzie się rozwijał. W pierwszej kolejności przeprowadzimy kapitalny remont terminarzy. Zapewnimy tym samym dużo więcej elastyczności i odpowiemy na zdecydowaną większość potrzeb zgłoszonych do nas w mailach i na Facebooku. W nowym roku bardzo rozwinie się także RSQ Clinic. Moduły gabinetów, cenników, usług, finansów i magazynów wzbogacą z czasem paletę narzędzi dostępnych w ramach rozwiązania

Na naszej liście „do zrobienia” wysoką pozycję zajmuje także aplikacja dla pacjentów. Dzięki niej użytkownik będzie mógł bez problemu odnaleźć wybranego fizjoterapeutę, umówić się zdalnie na wizytę, odnaleźć najszybszą drogę do gabinetu i przejrzeć swoją dokumentację medyczną. Zadbamy także o możliwość cyfrowego odwzorowania zgromadzonej w formie papierowej dokumentacji. To wszystko planujemy w 2019!

To był dobry rok! Bardzo wiele się nauczyliśmy – głównie dzięki Wam. Jesteście dla nas nieskończona kopalnią pomysłów i inspiracji! Dziś konto w RSQ Physio posiada ponad 1000 fizjoterapeutów – na początku 2018 nawet o tym nie marzyliśmy!

RSQ Physio

RSQ Physio

RSQ Physio to więcej niż tylko program do prowadzenia dokumentacji medycznej. To najbardziej intuicyjna aplikacja pod słońcem, która kompleksowo i w zgodzie z prawem medycznym wesprze Twoją praktykę.
RSQ Physio

Stosujemy niezbędne pliki cookie w celu zapewnienia prawidłowego działania naszej strony internetowej oraz opcjonalne pliki cookie: marketingowe, analityczne i funkcjonalne, żeby analizować Twoją aktywność na naszej stronie i w celu dostarczania Ci bardziej dopasowanych informacji marketingowych. Klikając "Preferencje cookie" możesz wybrać pliki, które mają być aktywne. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.