Nieustannie postępująca cyfryzacja znajduje odzwierciedlenie w każdym aspekcie naszego życia codziennego. Nie inaczej jest w przypadku sektora opieki zdrowotnej. Jego pracownicy obserwują coraz większe zainteresowanie pacjentów telemedycyną jako zdalną formą leczenia.

Szczególnie zyskuje ona na popularności teraz, gdy pandemia koronawirusa uniemożliwia swobodny kontakt międzyludzki. Co to w ogóle jest telemedycyna i jak z niej korzystać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Co to jest Telemedycyna?

Telemedycyna to forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej łącząca w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. W praktyce są to więc działania personelu medycznego wykonywane na odległość, których celem jest ocena stanu zdrowia pacjenta. Umożliwia m.in. konsultacje i postawienie diagnozy bez konieczności wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim. Można tego dokonać na podstawie zebranego wywiadu i przesłanych specjaliście zdjęć wykonanej diagnostyki obrazowej lub wyników badań laboratoryjnych.

Dzisiejsza technologia umożliwia szybkie przesyłanie obrazów o wysokiej rozdzielczości, a także swobodną transmisję audiowizualną z wyjątkową dokładnością. Nasze telefony, które na co dzień nosimy w kieszeniach, pozwalają nam nie tylko się słyszeć, ale też widzieć na żywo. Należy jednak pamiętać, że lekarze wciąż ponoszą pełną odpowiedzialność za udzielane w ten sposób świadczenia zdrowotne. Ich zadaniem jest zapewnienie pacjentom możliwie największego bezpieczeństwa.

Telerehabilitacja jako forma telemedycyny

Wzrost popularności telemedycyny wynika z faktu, że uzyskiwanie porady medycznej w ten sposób jest szybkie i proste. Z tego typu rozwiązań coraz chętniej korzystają nie tylko osoby czynne zawodowo i żyjące w pośpiechu, ale też wszyscy dla których e-recepta czy e-zwolnienie lekarskie jest nowoczesnym narzędziem dbania o swoje zdrowie.

Jej rozwój przekłada się również na życie zawodowe fizjoterapeutów. Pacjenci coraz częściej są skłonni skorzystać z takiej formy wizyty bez fizycznej obecności w gabinecie swojego rehabilitanta. W taki sposób możliwa jest na przykład kontynuacja niektórych programów rehabilitacyjnych przez pacjenta w domu, ale pod zdalnym nadzorem fizjoterapeuty. Wystarczą telefon albo komputer i łącze internetowe.

Zalety telemedycynyny:

  • ułatwienie dostępu do specjalistycznej opieki medycznej,
  • zredukowanie konieczności dojazdów pacjentów,
  • przyspieszenie momentu postawienia diagnozy,
  • zmniejszenie barier w komunikacji,
  • zwiększone możliwości podnoszenia kwalifikacji personelu medycznego.

Darmowy dodatek do RSQ Physio

Brak możliwości kontaktu z pacjentem to największa bolączka fizjoterapeutów w ciężkim okresie globalnej walki z koronawirusem. W RSQ Technologies wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom stworzyliśmy bardzo przejrzyste i intuicyjne narzędzie, które umożliwia kontakt z pacjentem bez konieczności wychodzenia z domu.

Z tego narzędzia korzysta już m.in. Rehasport Clinic FIFA Medical Centre of Excellence, będąca częścią grupy Medicover. Niebawem stanie się ono także darmowym dodatkiem dla użytkowników RSQ Physio. Jego ogromną zaletą jest prostota w obsłudze oraz bezpieczeństwo danych, dzięki szyfrowanemu połączeniu. Dodatkowo pokoje, w których odbywają się wizyty, mogą być chronione hasłem, dzięki czemu pacjent oraz fizjoterapeuta będą absolutnie pewni, że terapia przebiegnie w pełnym spokoju.