Domy pomocy społecznej i ośrodki sportowe nie mogą obyć się bez fizjoterapeutów. Często zatrudniają ich także kluby fitness, przedszkola, warsztaty terapii zajęciowej dla osób z upośledzeniami umysłowymi. Czy wykonując świadczenia rehabilitacyjne w takich miejscach, trzeba prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej? To często zadawane pytanie. W tym artykule znajdziesz na nie odpowiedź.

Obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej zależy przede wszystkim od tego, czy dany podmiot jest zarejestrowany jako wykonujący działalność leczniczą. Kluby sportowe i fitness, przedszkola i szkoły z reguły nie są takimi podmiotami, warsztaty terapii zajęciowej najczęściej również nie, więc nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji.

Jeśli okazałoby się jednak, że któryś z podmiotów jest zarejestrowany jako podmiot leczniczy, wtedy jego administracja powinna dostarczyć Ci narzędzia do prowadzenia dokumentacji - której dany ośrodek leczniczy pozostaje właścicielem.

Ale czy pomimo pracy w instytucji, która nie jest podmiotem leczniczym, może pojawić się obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej? Jeśli swoje usługi w takiej placówce, tj. nie będącej podmiotem leczniczym, wykonujesz w ramach umowy cywilno-prawnej lub masz umowę o pracę z placówką, nie masz obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej. Jednak wszystko zmienia się, gdy masz zarejestrowaną działalność gospodarczą, podpisaną umowę B2B o świadczenie usług i wystawiasz za nie faktury jako podmiot lub praktyka zarejestrowana w RPWDL (Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą). Wtedy tak - musisz prowadzić dokumentację i każdy pacjent oraz udzielone mu świadczenie powinny być odpowiednio udokumentowane. Do tego od 1 stycznia 2021 musisz robić to w formie elektronicznej.

Obowiązek sumiennego prowadzenia dokumentacji medycznej nie znika także wtedy, jeśli nie prowadzisz terapii stacjonarnie w jednym miejscu, a jeździsz do ośrodków, klubów i placówek edukacyjnych, lub gdy odwiedzasz pacjentów w ich domach. Dlatego warto, żeby narzędzie, którego używasz do prowadzenia dokumentacji, było dostępne na urządzeniach mobilnych. Takim rozwiązaniem jest właśnie RSQ Physio.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o systemie zaprojektowanym i stworzonym przez RSQ Technologies - spółkę technologiczną z solidnym zapleczem medycznym, zajrzyj do naszej bazy wiedzy
: https://www.rsqphysio.com/post/komplet-wiedzy-o-dokumentacji-medycznej-w-gabinecie-fizjo-wszystko-co-musisz-wiedziec-w-jednym-miejscu.

Decydując się na pracę z RSQ Physio ułatwisz sobie pracę i zaoszczędzisz czas, aplikacja pomoże też uniknąć Ci niektórych błędów: https://www.rsqphysio.com/post/5-najwiekszych-bledow-przy-prowadzeniu-dokumentacji-medycznej

Co bardzo ważne dla Ciebie - dane Twoich pacjentów będą bezpieczne, więc odejdzie Ci stres związany z ich ochroną: https://www.rsqphysio.com/post/bezpieczenstwo-w-aplikacjach-dla-fizjoterapeutow